★★★★★ 4.1 147 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.oryxelevators.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Barometer and moon phase depiction in info center
  • Wireless range for the sensor, up to 330 feet (100 meters)
  • Company Based in Lake Geneva, WI, USA - Since 1943
UPC 079647438767 072397020275
Color Black Display
Model 02027A1
Shape Rectangular
Brand Name AcuRite
Style Name Wide Version
Unit Count 1.0 Count
Finish Type Glossy
Item Weight 1.3 Pounds
Part Number 02027AIM
Battery Life 1000 Hours
Display Type LCD
Manufacturer AcuRite
Power Source Corded Electric
Material Type Metal, Plastic
Item Type Name AcuRite Color Weather Station with High Low Temperature and Humidity with Moon Phase, Dark Themed (02027A)
Sensor Technology Digital, Wireless
Additional Features Data Logger, Self-Calibrating Forecasting, Moon Phase, Calendar
Included Components 5V-Power Adapter, Acurite 02027AIM Color Weather Station With Forecast/Temperature/Humidity
Number of Batteries 5 AA batteries required.
Temperature Accuracy 1.11 °C
Are batteries included No
Connectivity Technology 433 MHz Wireless
Upper Temperature Range 158 Degrees Fahrenheit
Specific Uses For Product Blender
Recommended Uses For Product Home
Global Trade Identification Number 00072397020275
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
147 ratings | 60 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (113)
4 stars
7% (10)
3 stars
4% (6)
2 stars
2% (3)
1 star
10% (15)